Your browser does not support JavaScript!|مرورگر شما از جاوا پشتیبانی نمی‌کند

راهنمای خرید امن


 *** توصیه مهم مقام محترم قضایی ***

حسب دستور معاون دادستان و سرپرست محترم دادسرای اوین به منظور جلوگیری از سوء استفاده جاعلین و کلاهبرداران از طریق چک های رمز دار بین بانکی، توجه شما را به متن ارسالی جلب می نماییم:

با توجه به اینکه یکی از شگرد های مجرمین و متهمین سابقه دار جهت کسب منابع مادی زود هنگام و سریع خرید و فروش اجناس با چک های جعلی می باشد این افراد سابقه دار با جعل چک های بین بانکی رمزدار و تماس تلفنی با شهروندان که جهت فروش اجناس خود در شبکه های اجتماعی یا جراید آگهی فروش منتشر کرده بودند تمایل خود را جهت خرید کالا اعلام و غالبا در ایام آخر هفته و ساعات پایانی روز در محل قرار حاضر شده و با فریب و نیرنگ و معرفی خود بعنوان افراد متشخص و حائز شغل و منزلت اجتماعی اقدام به خرید می‌نمایند و در قبال آن یک فقره چک بین بانکی رمز دار جعلی ارائه می‌نمایند که تا کنون پرونده‌های متعدد در این خصوص تشکیل شده است.

در صورت ایجاد مزاحمت برای شما، می‌توانید با مراجعه به سایت پلیس فتا،‌ از اطلاعات تماس پلیس فتای محل سکونت خود آگاه شده و موضوع را از آن طریق پیگیری کنید.


اطلاعیه مهم :

کاربران عزیز؛

۱- با هدف اطلاع رسانی و ردیابی در خصوص کالاهای دیجیتال سرقتی و مفقودی سامانه ای کاربردی با نام همیاب ۲۴ به آدرس اینترنتی www.hamyab24.com راه اندازی شده است. لذا به منظور پیشگیری از معامله کالاهای دیجیتال سرقتی و یا مفقودی، لطفا قبل از خرید یا معامله شماره سریال آن را از طریق سامانه همیاب ۲۴ استعلام نمایید تا شاهد مشکلاتی اعم از کلاهبرداری و یا خرید و فروش کالاهای سرقتی نباشیم.  
۲- معاملات خود را که همراه با دریافت چک صورت میگیرد حتما در ساعت کاری بانک ها انجام داده تا امکان استعلام  و نقد کردن آنها وجود داشته باشد.
۳- از پرداخت هرگونه وجهی قبل از انجام هر گونه معامله خودداری نمایید زیرا احتمال وقوع کلاهبرداری وجود دارد.
۴- اگر قرار است هرگونه وجهی قبل از از طریق فروشنده یا خریدار به حساب شما واریز و یا انتقال یابد، لازم نیست شما به دستگاه خود پرداز مراجعه نمایید. با ارائه شماره کارت یا حساب و بدون حضور شما این امر صورت خواهد گرفت. مراقب باشید کشاندن شما پای دستگاه خود پرداز به بهانه واریز وجه کالا و ... شگرد کلاهبرداران می‌باشد.
۵- برخی خریداران با ارائه پرفراژهای جعلی و یا نشان دادن عکس فیش واریز وجه به فروشندگان که از قبل در تلفن همراه خود ذخیره نموده اند اقدام به کلاهبرداری می‌کنند.

امن خرید کنید:

 • همیشه از افرادی خرید کنید که قبل از انجام معامله، امکان ملاقات حضوری با آنها میسر باشد.
 • قبل از خرید، کالا را مورد بررسی قرار دهید و هرگز قبل از اینکه کالا را دریافت نمایید، هزینه‌ای پرداخت نکنید.
 • لزوما به فروشندگانی که اطلاعات شخصی یا اطلاعات حساب بانکی خود را ارائه می‌کنند،‌ اعتماد نکنید؛ ممکن است اطلاعات مربوط به شخص دیگری باشد که مورد سوء‌استفاده قرار گرفته است.
 • پیشنهاد می‌شود در صورت امکان رسید کتبی معتبر پس از خرید کالا از فروشنده دریافت نمایید.

بیشتر احتیاط کنید وقتی…

 • قیمت و شرایطی که فروشنده ارائه نموده، بیش از حد معمول جذاب و فوق العاده به نظر می‌رسد.
 • فروشنده یا خریدار، بدون دلیل و به طرزی مشکوک، درخواست اطلاعات حساب بانکی شما را دارد.
 • می‌خواهید مبلغ قابل توجهی به کسی که نمی‌شناسید، بپردازید. سعی کنید در محلی امن مانند پایگاه‌های پلیس یا شعب بانک‌ها قرار بگذارید.

به خاطر داشته باشید:

 • در خرید پستی و غیر حضوری، پیش از اطمینان از صحت و سلامت کالا، هزینه را پرداخت می‌کنید که انجام این کار خطراتی در پی خواهد داشت و ما به هیچ عنوان استفاده از این روش را توصیه نمی‌کنیم.
 • بهتر است معاملات خود را به صورت نقدی انجام دهید. اوراقی مانند چک و سفته احتمال دارد نقد نشوند.
 • کالاهایی که دارای جعبه و فاکتور خرید هستند از ضریب اطمینان بالاتری برخوردارند.
 • قبل از تحویل کالا خود در ازای چک‌های رمزدار بانکی، با مراجعه به بانک مربوط از اصالت آن اطمینان حاصل نمایید.

استودیولند - پاییز ۱۳۹۷